Mi is a fascia?
Latin eredetű szó, burkot jelent, mely a kötőszövet megfelelője az emberi testre értelmezve.
A disztorzió deformálódást jelent, míg a modell a vizsgálati módra utal.
A fasciák az egész testet behálózó kötőszövetes kapcsolódások. Felszínes fasciák közvetlenül a bőr alatt megtalálhatók már, mely kapcsolatban van az erekkel, idegekkel, nyirokerekkel, illetve a bőr alatti zsírszövettel. A mélyebb rétegekben található fascia burkokat képez az izmokon, az izomrostokon és általa képesek egymáson csúszni az izmok mozgás létrejöttekor, továbbá ugyanígy burkot képez a belső szerveken, ereken, idegeken is a fascia. Fő célja tehát, hogy burkával védelmet, stabilitást biztosítson, illetve a különböző képletek egymáshoz való viszonyát szabályozza, rugalmasságot, mobilitást biztosítva.
A fasciák felelnek a szervek könnyed működéséért. Testünket 3D-ben behálózzák, mindent mindennel összekötnek kis túlzással. Összeköttetés minősége tehát meghatározó a szervek, és mozgásban résztvevő képletek (izmok, inak, szalagok, csontok, ízületi tokok, stb.) működésében. Ha az összeköttetés merev, kiszáradt, sérült, korlátozza az összeköttetésben álló képletek működését és fájdalmat is generálhat.
A fasciák típusait kollagén tartalmuk alapján is sorolhatjuk, ilyen értelmezésben – és ez az FDM értelmezése – az inak, szalagok, szeptumok, tokok, és kötőszövetes pólyák is fasciák.
FDM definíciója:
„Az FDM egy anatómiai modell, melyben sérüléseket vagy más kórképeket a testbeszéd segítségével egy vagy több speciális fasciális disztorzióra vezethetünk vissza.”
Forrás: Stephen Typaldos, Clinical and Theoretical Application of the Fascia Distorsion Model within the Practice of Medicine and surgery, 4th Edition
Az FDM egy elméleti modell, mely az adott problémát vagy problémákat az egyén fájdalmát leíró testbeszédén keresztül, továbbá mozgás tesztekben végzett megfigyelések alapján térképezi fel, és ez alapján manuális kezelést – kezelés sorozatot hajt végre a probléma megszüntetésére a terapeuta.
Miből áll, hogy működik?
Mire jó az FDM?
A fascia disztorzós modell a fasciákban keletkezett sérüléseket igyekszik feltérképzeni az egyén aktív részvételével. Mozgással egybekötött vizsgálat, továbbá a terapeuta és a kezelendő sportoló, vendég kommunikál, alapos kikérdezés során a sportoló pontosan körülírja fájdalmát, vagy problémáját, megmutatja hol, és hogyan jelentkezik a diszfunkció vagy fájdalom.
Passzív kezelés mellett aktív részvétel és együttműködés hozza meg sikerét a modellnek.
A modell alapvetően mozgásszervi panaszokra jött étre, de megalkotója után világszerte foglalkoznak a modell további területekre történő kiterjesztésével, és a belső szervi, idegrendszeri kapcsolódásokat is vizsgálják.
A sportolóknál (hobbi és verseny sportolóknál egyaránt!) a repetitív mozgások bizonyos irányú túlsúlya okozhat sokszor elváltozást, illetve sérülés után kialakuló diszfunkciók mutathatnak teljesítményromlást, fájdalmat.
A nem sportolóknál pedig leginkább az inaktivitás okozhatja a fasciák inger nélkül maradásából adódó kiszáradását, összeragadását.
Lényegében hasonló panaszokat tud okozni mindkét irány a különbség azonban az, hogy míg egy sportoló teste a mozgásra van felkészülve a modellben alkalmazott technikák gyorsabban adaptálódnak, mivel utána a sportoló beépíti mindennapos mozgásába a szükséges húzó-nyomó erőket, mely a funkció helyreállítását szorgalmazza.
Az inaktív életet élő, amennyiben nem tér el az inaktivitástól az aktív irányba, sajnos nagyon gyorsan visszatérnek a panaszok. Tehát a kulcs a passzív terápián túl az aktivitás – de helyes mozgásmintákba ültetve!
Sportági mozgásokhoz adaptálva alkotjuk meg közösen a sportolóval a mozgásterápiás részt, nem pedig ellenére. Cél ekkor a fájdalommentesség, és az irányzott mozgás könnyed létrehozása.
Mi történik egy FDM kezelésen?
Az állapotfelmérésen alapos kikérdezés után, a testbeszéden keresztül, továbbá mozgás teszteken, és egyéb provokációs, és elemző teszteken keresztül a terapeuta felállít egy lehetséges disztorziós modellt. Ezt egyeztetve elmondja a választott kezelési technikát, mellyel egyetértve kezdik meg közösen a munkát a vendéggel.
A manuális, passzív kezelés általában fájdalmas, vonalszerű, pontszerű húzások, nyomások történnek az adott fájdalmas területen, illetve a fájdalmat mutató területtől távolabbi részeken is történhet a kezelés, ha a felállított modell a kötőszövetes láncokban történő elváltozást mutatott. Ezek a húzások, nyomások manuálisan történnek, kézzel, vagy erősséget fokozó eszközökkel is akár.
Minden kezelést mozgásos feladatok zárnak aktív munkával, melyekből ún. házi feladatokat kap a vendég, melyet otthoni gyakorlással kell végezni, sportolás előtt, közben, vagy a mindennapi tevékenységekbe ültetve akár. Hatékony kiegészítője a kezeléseknek a Kinesio tape, mely a fájdalom enyhítése mellett, a hosszabban tartó kezelés hatás fenntartására irányul.
Fontos megjegyezni, hogy bizonyos disztorziók, főleg melyek krónikusak, régóta fennállók, vagy komolyabb elmozdulást okoztak már ízületben pl., azok eleinte a kezelések hatására ún. romló tüneteket is hozhatnak, azaz akuttá téve a folyamatokat eleinte jobban fájnak. Ennek oka, hogy az összeragadt, letapadt területeket eltávolítja a terápia helyéről és igyekszik azt funkciójának megfelelő helyre irányítani. Mindeközben a szervezet öngyógyító folyamatai beindulhatnak újra, a nyirokkeringést megnyitva az adott összeragadt terület felszabadításával. Azonban pár kezelés, ár pár hét tudatos mozgásával drámai javulás érhető el, akár évek óta fennálló panaszok esetén is. De csak és kizárólag akkor, ha az aktív részvétel is megtörténik!
Mikor alkalmazom az FDM-et?
Felhasznált irodalom: Frank Römer, Fascia Disztorziós Modell Gyakorlati oktatókönyv,
2018. 4. kiadás
Miért minket válassz?
Mozgással az egészségért és optimális teljesítményért!
Elérhetőségeink
Edzés Helyszín
BCA rehabilitációs és funkcionális központ
1139, Budapest, Petneházy utca 60.
A BCA training rehabilitációs és funkcionális tréning központ a belvároshoz közel, azonban a külső kerültek, illetve M0-as autópályáról is könnyen elérhető kiváló közlekedési útvonalainak köszönhetően.
Autóval:
M0-ás autópályáról a Külső-Váci útra térvén és a Váci úton folytatva az utat a belváros irányában a Forgách utcára balra kanyarodva majd a Röppentyű utcába jobbra és a Petneházy utcába ismét balra kanyarodva lehet a tréning központot elérni kb. 8 perc alatt.
M3-as autópályáról a Hungária körútra az Árpád híd irányába kanyarodva a Honvéd kórházat elhagyva a Pap Károly utcába jobbra, majd a Petneházy utcába szintén jobbra kanyarodva kb. 15 perc alatt érhető el a tréning központ
Belvárosból a Váci úton a legkényelmesebben elérhető a tréning központ a Frangepán utcába jobbra kanyarodva, majd Röppentyű utcába jobbra és onnan a Petneházy utcába balra kanyarodva 6 perc alatt érhető el a tréning központ.
Az utcában lehet parkolni, de közvetlenül a tréning központ előtt nem, így már hamarabb érdemes megállni. A parkolás díjfizetésre kötelezett. Jelenleg 265 Ft/óra díjjal – a díjtartalomért felelősséget nem vállalunk, a változásokat igyekszünk időben követni, és megfelelő tájékoztatást adni, azonban nem biztos, hogy teljesen naprakész ez az információ, így kérem, hogy tájékozódjon az aktuális díjakról a parkolást üzemeltetőnél pl. ezen a linken.
Az utcában gyakorlatilag mindig kényelmesen lehet parkolóhelyet találni.
BKV:
Göncz Árpád Városközpont (Árpád-híd) M3 metro megálltól 32-es busz a Béke utcai megállóban közvetlenül a stúdió előtt áll meg
Újpest Központból a 14-es villamossal a Frangepán utcai megállótól 3 perc sétára található a stúdió
1-es villamos vonalán a Lehel úti megálltól vagy a 14-es villamosra átszállva a Frangepán utcai megállótól 3 perc séta, vagy a Lehel úti megállótól 12 perc séta a stúdió
M3 metro Gyöngyösi utcai megállójától nézve 105-ös busszal a Frangepán utcai megállótól 3 perc séta a stúdió
Kérdésed van? Írj nekünk!
Kérdésed van tréningjeinkkel kapcsolatban? Vedd fel velünk a kapcsolatot, munkatársaink szívesen válaszolnak érdeklődésedre.