𝗩𝗮́𝗿𝗮𝗻𝗱𝗼́𝘀𝘀𝗮́𝗴 𝗲́𝘀 𝘀𝘇𝘂̈𝗹𝗲́𝘀 𝗼𝗸𝗼𝘇𝘁𝗮 𝗽𝗮𝗻𝗮𝘀𝘇𝗼𝗸
Mind a terhesség, mind a szülés számos élettani, és fizikai változást hoz az anya szervezetében, mely egy elképesztő összetett, csodálatos folyamat, és szinte hihetetlen, hogy a baba fejlődése érdekében a szervezet micsoda módosításokat képes elvégezni hormonális és fizikális úton.
𝗙𝗶𝘁𝗺𝘂𝗺𝗺𝘆 𝘀𝘇𝘂̈𝗹𝗲́𝘀 𝘂𝘁𝗮́𝗻𝗶 𝗸𝗶𝘀𝗰𝘀𝗼𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝘀, 𝘀𝘇𝗮𝗸𝗲́𝗿𝘁𝗼̋ 𝘁𝗿𝗲́𝗻𝗶𝗻𝗴:



𝘼 𝙡𝙚𝙜𝙜𝙮𝙖𝙠𝙧𝙖𝙗𝙗𝙖𝙣 𝙚𝙡𝙤̋𝙛𝙤𝙧𝙙𝙪𝙡𝙤́ 𝙩𝙪̈𝙣𝙚𝙩𝙚𝙠, 𝙚𝙡𝙫𝙖́𝙡𝙩𝙤𝙯𝙖́𝙨𝙤𝙠 𝙨𝙯𝙪̈𝙡𝙚́𝙨 𝙪𝙩𝙖́𝙣:
1. rectus diastasis – szétnyílt hasizom
2. stressz inkontinencia
3. hólyag-, és méh süllyedés
4. derék és SI ízületi fájdalom
𝗥𝗲𝗰𝘁𝘂𝘀 𝗱𝗶𝗮𝘀𝘁𝗮𝘀𝗶𝘀 – 𝘀𝘇𝗲́𝘁𝗻𝘆𝗶́𝗹𝘁 𝗵𝗮𝘀𝗶𝘇𝗼𝗺
Egy tanulmány bemutatta, hogy a 35. gesztációs (terhességi) héttől kezdődően mindenkinek, azaz 100%-ban minden kismamának, eltávolodik egymástól az egyenes hasizom két hasfala, mely az őket elválasztó kötőszövetes sövény az ún. linea alba megnyúlása követ. A következtetés az, hogy erre egyszerűen szükség van élettanilag, hogy a baba elférjen.
Ugyanebben a kutatásban vizsgálták szülés után különböző időpontokban a szétnyílás mértékét, és megállapították, hogy az anyukák 
39%-nak a szülést követő 6. hónapban a normálistól nagyobb mértékű maradt a távolodás.


Azonban érdekesség, hogy nem találtak összefüggést a népszerű, elterjedt hiedelmekkel, miszerint a várandósság előtti testsúllyal, a terhesség ideje alatt történő súlygyarapodás mértékével, a baba születési súlyával, illetve a has körfogat méretével korrelálna a hasizom távolodás mértéke.
Ha teljesen őszinték akarunk lenni, tudományosan igazolt formában nem mondhatjuk, hogy tudnánk mitől függ kinek miért marad meg a szétnyílás, és az mekkora is marad.
𝘏𝘪𝘷𝘢𝘵𝘬𝘰𝘻𝘰𝘵𝘵 𝘬𝘶𝘵𝘢𝘵𝘢́𝘴: 𝘗𝘢𝘵𝘳𝘪́𝘤𝘪𝘢 𝘎𝘰𝘯𝘤̧𝘢𝘭𝘷𝘦𝘴 𝘍𝘦𝘳𝘯𝘢𝘯𝘥𝘦𝘴 𝘥𝘢 𝘔𝘰𝘵𝘢 1, 𝘈𝘶𝘨𝘶𝘴𝘵𝘰 𝘎𝘪𝘭 𝘉𝘳𝘪𝘵𝘦𝘴 𝘈𝘯𝘥𝘳𝘢𝘥𝘦 𝘗𝘢𝘴𝘤𝘰𝘢𝘭 2, 𝘈𝘯𝘢 𝘐𝘴𝘢𝘣𝘦𝘭 𝘈𝘯𝘥𝘳𝘢𝘥𝘦 𝘋𝘪𝘯𝘪𝘴 𝘊𝘢𝘳𝘪𝘵𝘢 3, 𝘒𝘢𝘳𝘪 𝘉ø : 𝘗𝘳𝘦𝘷𝘢𝘭𝘦𝘯𝘤𝘦 𝘢𝘯𝘥 𝘳𝘪𝘴𝘬 𝘧𝘢𝘤𝘵𝘰𝘳𝘴 𝘰𝘧 𝘥𝘪𝘢𝘴𝘵𝘢𝘴𝘪𝘴 𝘳𝘦𝘤𝘵𝘪 𝘢𝘣𝘥𝘰𝘮𝘪𝘯𝘪𝘴 𝘧𝘳𝘰𝘮 𝘭𝘢𝘵𝘦 𝘱𝘳𝘦𝘨𝘯𝘢𝘯𝘤𝘺 𝘵𝘰 6 𝘮𝘰𝘯𝘵𝘩𝘴 𝘱𝘰𝘴𝘵𝘱𝘢𝘳𝘵𝘶𝘮, 𝘢𝘯𝘥 𝘳𝘦𝘭𝘢𝘵𝘪𝘰𝘯𝘴𝘩𝘪𝘱 𝘸𝘪𝘵𝘩 𝘭𝘶𝘮𝘣𝘰-𝘱𝘦𝘭𝘷𝘪𝘤 𝘱𝘢𝘪𝘯
𝘍𝘰𝘳𝘳𝘢́𝘴: 𝘈𝘭𝘮𝘢́𝘴𝘺, 𝘉𝘦𝘳𝘯𝘢́𝘵𝘩 – 𝘔𝘶𝘮𝘮𝘺 𝘛𝘶𝘮𝘮𝘺 𝘵𝘳𝘦́𝘯𝘪𝘯𝘨 (𝘢𝘻𝘰́𝘵𝘢 𝘍𝘪𝘵𝘮𝘶𝘮𝘮𝘺 𝘵𝘳𝘦́𝘯𝘪𝘯𝘨) 𝘬𝘦́𝘱𝘻𝘦́𝘴𝘪 𝘫𝘦𝘨𝘺𝘻𝘦𝘵, 𝘉𝘶𝘥𝘢𝘱𝘦𝘴𝘵, 2017.






Akkor mégis mi úton induljunk el, mit tehetünk magunkért?
𝗙𝗶𝘁𝗺𝘂𝗺𝗺𝘆 𝘀𝘇𝘂̈𝗹𝗲́𝘀 𝘂𝘁𝗮́𝗻𝗶 𝗸𝗶𝘀𝗰𝘀𝗼𝗽𝗼𝗿𝘁𝗼𝘀, 𝘀𝘇𝗮𝗸𝗲́𝗿𝘁𝗼̋ 𝘁𝗿𝗲́𝗻𝗶𝗻𝗴: https://bcatraining.hu/landin…/fitmummy_online_kiscsoport/












A harmadik trimeszterben már megtanulod azokat a nagyon alap technikákat, melyeket a szülés után a gyermekágyi időszakban is alkalmazhatsz, de ekkor még a kifejezett sportolás nem ajánlott!! Ne sürgesd az időt, mert árthatsz is vele!
A szülést követő 7. héttől pedig fokozatosan kezdj el mozogni belevéve a szétnyílt hasizomra irányuló tornát is, szétnyílás mértékétől függetlenül támogat.
𝗔 𝗙𝗶𝘁𝗺𝘂𝗺𝗺𝘆 𝗽𝗿𝗲-, 𝗲́𝘀 𝗽𝗼𝘀𝘁𝗻𝗮𝘁𝗮́𝗹𝗶𝘀 𝗽𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺 𝗲𝘇𝗲𝗻 𝗮𝘇 𝘂́𝘁𝗼𝗻 𝘃𝗲́𝗴𝗶𝗴 𝘁𝘂𝗱 𝗸𝗶́𝘀𝗲́𝗿𝗻𝗶 𝘁𝗮́𝗺𝗼𝗴𝗮𝘁𝗻𝗶!



𝗦𝗢̋𝗧! Felvételre is kerül az anyag, és zárt oldalon kerül megosztásra, kizárólag a csoport tagjainak – ez 𝗮 𝗺𝗮́𝗷𝘂𝘀𝗯𝗮𝗻 𝗶𝗻𝗱𝘂𝗹𝗼́ 𝗰𝘀𝗼𝗽𝗼𝗿𝘁𝗿𝗮 𝗲́𝗿𝘃𝗲́𝗻𝘆𝗲𝘀! (egyéni órán nincs plusz felvétel, ha külön igény mutatkozik erre, az külön díjazással megoldható.)
Továbbá videótárban elérhető kistréningek, melyek rövidebb idejűek, és bármikor ismételheted!
Következő bejegyzésben a többi tünetre is kitérek.